Sovellus Bitcoinille: rahansiirto kaverille ulkomailla

Kaverilta rullattiin Keniassa lompakko (ja mukana lähti Visa-kortti ja pankkitunnarit ==> kusessa on). Jeesasin häntä siirtämällä Western Unionin kautta rahaa, että pysyy hengissä sen aikaa, että saa uuden avainlukulistan ja Visa-kortin (postilla kestää “hieman” kulkea Suomesta tuonne konsulaattiin).

WU:n kautta 60 euron rahansiirtoon menee 15 euron palkkio. Eli 25 % kulu (+ kurssitappiot päälle)!

Tässähän olisi Bitcoinille markkinarako. Löytyisiköhän Nairobista kioskia, joka vaihtaisi Bitcoineja paikalliseen rahaan? Tietty kulunsa on siinäkin, mutta tuossa 25 % on sen verran löysää, että vaikka kioski ottaisi 10 % voiton, niin tulisi reilusti halvemmaksi. Puhumattakaan siitä, kuinka paljon vähemmän säätämistä on Bitcoinien siirrossa kuin WU-siirrossa.

Localbitcoinssista löytyy nairobista yksi myyjä, muttei ostajia : /

Western union tekee enemmän paalua muuten noilal vaihtokurssikikkailuilla kuin itse kuluilla. Eli lopulliset kulut voivat hyvinkin olla melko hävyttömiä :slight_smile: