Pitkään käyttämätön BTC tarjolla eniten tarjoavalle tämänpäivän aikana!

myydään siis 1BTC Eniten tarjonneelle tämänpäivän aikana!!! ollut käyttämättä noin puolitoistavuotta, koska kaupanteko vain jäi ja nyt sitten rahaan olisi tarkoitus rahaksi vaihtaa… kiitos jo valmiiksi vastauksista. :slight_smile: HUOM… Hintavaraus 150 lähtö ja osta heti 300

160e tarjottu ::slight_smile:

200€

Näitä myynti/osta-ilmoituksia on palstalla silloin tällöin. Itselleni ei ole valjennut, miten kaupat on näissä tarkoitus tehdä. Tuskin kukaan lähettää bitcoineja ennenkuin on saanut rahat eikä kukaan maksa ellei ole saanut bitcoineja. Eikä kukaan myy bitcoinia 200 eurolla kun markkinahinta on 315€. Localbitcoins.com tarjoaa palvelun tällaisiin tilanteisiin ja sinne voi samantien myydä 307 eurolla yhden BTC:n.

laitoin tänne nyt vain myyntiin jos se sinua jotenkin painaa… joko ostat tai et ei sen vaikeampaa…:slight_smile:

Ostan heti 300 eurolla jos lähetät BTC:n ensin mutta vähän veikkaan että et lähetä (enkä suosittelisi lähettämään tuntemattomalle).

[quote=“Panu, post:4, topic:1975”][quote author=Muhonen85 link=topic=2151.msg16267#msg16267 date=1398690091]
myydään siis 1BTC Eniten tarjonneelle tämänpäivän aikana!!! ollut käyttämättä noin puolitoistavuotta, koska kaupanteko vain jäi ja nyt sitten rahaan olisi tarkoitus rahaksi vaihtaa… kiitos jo valmiiksi vastauksista. :slight_smile: HUOM… Hintavaraus 150 lähtö ja osta heti 300
[/quote]

Näitä myynti/osta-ilmoituksia on palstalla silloin tällöin. Itselleni ei ole valjennut, miten kaupat on näissä tarkoitus tehdä. Tuskin kukaan lähettää bitcoineja ennenkuin on saanut rahat eikä kukaan maksa ellei ole saanut bitcoineja. Eikä kukaan myy bitcoinia 200 eurolla kun markkinahinta on 315€. Localbitcoins.com tarjoaa palvelun tällaisiin tilanteisiin ja sinne voi samantien myydä 307 eurolla yhden BTC:n.[/quote]

6) Uusi käyttäjä lähettää kaupattavan tuotteen aina ennen maksua. Jos uusi käyttäjä edes pyytää vanhemmalta käyttäjältä maksua ennen tuotteen toimittamista, on jo siinä vaiheessa syytä epäillä huijausta. Silloin heti yhteys ylläpitoon. Esimerkiksi jos uusi käyttäjä tulee ja myy bitcoineja, hänen tulee aina lähettää bitcoinit ensin, ja ostaja lähettää vasta sitten eurot. Muulla tavalla toimitessa huijausriski on erittäin korkea.

Tässä tapauksessa bitcoinit liikkuvat ehdottomasti ensin.

Kiitos, ehkä tosiaan pitkään palstalla kirjoitelleeseen voisi jollain tavalla luottaa järjellisten summien osalta.

[quote=“Panu, post:8, topic:1975”][quote author=Base link=topic=2151.msg16273#msg16273 date=1398696868]

[/quote]

Kiitos, ehkä tosiaan pitkään palstalla kirjoitelleeseen voisi jollain tavalla luottaa järjellisten summien osalta.[/quote]

Jep, ainakin itse pitäisin viestimäärissä about 447 viestiä sellaisena maagisena luottamusrajana.

Tämä on todennäköisesti huijaus.

Nyt tuli yksityisviestillä:
tuo hinta sopii jos ensin rahat tilisiirtona ja sitten btc tilille… miltätililtä maksat

Että juuh…

en ole uusi täällä on vaan uui nimimerkki parin vuoden takaa jolloin coinejakin käytin, mutten enään kaytä niin miten pitäisi suhtautua aina noihin että coinit ensin… ihan sama riskihän e siinäkin on, jos liatat rahat ensin ja sitten vasta koinit tai toisinpäin

Kannattaa suhtautua ihan vakavasti, etenkin kun tuossa ylempänä sait ilmaiseksi neuvoja kokeneemmilta käyttäjiltä. Muussa tapauksessa moderaatorit luultavasti potkii sinut pellolle.

Huijauksen merkki on jos myyjällä on kiire. Mikäs kiire se kolikko on tänään saada myytyä jos se on jo kauan seissyt käyttämättä?

Meikäläistä huvittaa tässä episodissa myyjän maininta “pitkään käyttämättömästä” bitcoinista… :smiley:

Rahan pesu? :smiley:
Mikset vain myy bittirahalle?

Jos silti yritetään: 300€

Ja bitcoinit ensin lompakkooni.