[menossa osina jo eri threadissa] Myydään gpu rigi Hashmaster 2000

Omalta osaltani näytönohjain mainaus on tulossa tiensä päähän kannattavuuden takia ja tästä johtuen alan myymään rautaani. Tässä myynnissä on kokonainen rigi itsevärkätyllä kotelolla joka on suunniteltu toimimaan ulkona suomen oloissa, kunhan ei kohtaa suoraa sadetta.

Threadi rigin suunnittelusta, toteutuksesta ja modifikaatioista matkan varrelta (englanninkielinen):
https://bitcointalk.org/index.php?topic=76008.0

Osat:
Usb-tikku 2gb (sisällä bamt-linux distribuutio ja siinä stabiilit asetukset kullekkin näytönohjaimelle)
2 x 5870 arctic cooling accelero coolereilla (Erinomainen cooleri)
8 laadukasta kotelotuuletinta (Arctic colling & Nexus)
2 x 5970 referenssi coolereilla
3 x pcie riseri (yksi 1x ja kaksi normaalikokoista)
Virtalähde Nexus 1000w (johon on erikseen hommattu ylimääräinen johtosetti jotta sopiva piuha löytyy joka osalle)
Kotelotuulettimien nopeuden säätöyksikkö neljälle tuulettimelle (kaikki on aina ollut täysillä, tämä ei ollut kauhean hyödyllinen lisäys)
[edit]
Emolevy: Asus F1A75-V EVO takuu 13.4.13 asti (löytyy tilat risereilla viidelle lankulle, mutten koskaan saanut rigiä boottaamaan auki niin monella lankulla)
Prosessori: Intel® Core™ i3-2100T CPU (2.5Ghs alikellotettuna 1.6Ghs:ään)
Muisti: 2bg kampa
Kotelo: joku ihmeen huonekalu jota tuunasin 6kk
Kuormalava jolla kotelo lepää
[edit] Digitaalinen sisä/ulkolämpömittari joka kertoo ilman lämpötilan kotelon sisäpuolella ja sen päällä.

Takuita on jäljellä virtalähteen, emon, prossun ja muistin osalta. (Jimms ja verkkokauppa)

Alkuun myynnissä on siis koko paketti, jos tai kun joudun osina myymään niin hintataso nousee huuto.net sarjaan. Käytännössä nyt myyn koko pakettia näytönohjainten ja virtalähteen jälleenmyyntihinnalla, joiden katson olevan: 5870 erinomaisella aftermarket coolerilla 140€, 5970 260€, virtalähde 100€.

Eli koko paketille muodostuu hintaa 900€, maksuvälineenä käy bitcoin.
Toimitustapoina nouto ja kuljetus kohtuullisen matkan päähän Helsingistä.
Jos niin halutaan niin autan tarpeen mukaan käyttöönotossa.

Tälläerää setuppi syö 925w ja puskee 2412Mh/s.

Kyselkää ihmeessä lisää jos kiinnostaa.

mikäs emo tuossa on ?

Asus F1A75-V EVO