Bitcoin laittomaksi?

Onko mahdollista, että bitcoin kielletään? Maksaminen, maksujen
Vastaanotto ja hallussapito kriminalisoidaan?

Minkä arvoisia ne siinä tapauksessa ovat?

Joku tällainen on kyllä mielestäni mahdollista. Löytyy selvästi ihmisiä, jotka eivät bitcoineista pidä (tai niiden mahdollisista sosioekonomisista vaikutuksista). Sekä tietysti intressitahoja, joille bitcoin voi olla jonkunlainen uhka.

Itseäni ei kiinnosta spekuloida mikä bitcoinien arvo olisi tuollaisen tapahtuman jälkeen, pyrin vain vaikuttamaan parhaani mukaan että bitcoinit pysyisivät suomessa laillisina.

Executive Order 6102 is an Executive Order signed on April 5, 1933, by U.S. President Franklin D. Roosevelt “forbidding the Hoarding of Gold Coin, Gold Bullion, and Gold Certificates within the continental United States”. The order criminalized the possession of monetary gold by any individual, partnership, association or corporation.

Bitcoinin kieltäminen voi olla melko haasteellista varsinkin jos niitä ei tarvitse muuttaa fiatiksi vaan voi käyttää sellaisenaan.

Tästä voimme oppia mm. sen, että pelkkä kieltäminen ei riitä. Kullan hallussapito tulisi kyetä estämään. Ergo bitcoin.

Mitä tuumaatte, miten vaikuttaa CISPA:n mahdollinen hyväksyntä Bitcoin asioihin?

Isoveljen valvonnan muuttaminen enemmän lailliseksi tuskin muuttaa mitään, ainakaan Bitcoinin suhteen.
Jenkeissähän on niin monta enemmän ja vähemmän salaista organisaatiota valvomassa kuka mitäkin,
ettei niiden määrää kukaan edes tiedä :stuck_out_tongue:

Jos bitcoin ja sen käyttäminen olisi laitonta niin tulos olisi varmaan sama kuin elokuvien ja Pirate Bayn kohdalla.

Estot on varmaan samaa luokkaa kuin tuo piratebay.orgin domainin blokkaaminen. Haetaan oikeuden päätös, joka pakottaa palveluntarjoajan blokkaamaan yksittäisiä nodeja IP-osoitteen perusteella ;D