# Taas uusi Satoshi!

**URL:** https://forum.bittiraha.fi/t/taas-uusi-satoshi/7598
**Category:** Lajittelemattomat
**Created:** [Elokuu 18, 2019, 9.29pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/taas-uusi-satoshi/7598 "2019-08-18T21:29:23Z")
**Posts on this page:** 1
**Showing post:** 52

<div class="post-metadata">

### Author: ![Bittimania](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/bittimania/32/1882_2.png) [@Bittimania](https://forum.bittiraha.fi/u/Bittimania)
#### Post date: [Helmikuu 9, 2020, 12.02pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/taas-uusi-satoshi/7598/52 "2020-02-09T12:02:21Z")

</div>

> [@Myyra\_Peltonen](#):
>
> Ehkä et kirjatilauksessa tarvinnut lisenssiä mutta jokainen USA:n kansalainen joka pyörittää LN Nodea tarvitsee MSB lisenssin siinä missä jokainen Bitcoin Node Euroopassa ja USA:ssa tarvitsee money transmitter lisenssin. Ja MSB lisenssi vaaditaan sinulta USA:n lain mukaan mikäli olet yhdistettynä johonkin hubiin tai USA:n kansalaiseen jonka kautta sinun nodesi kautta kulkee USA:n kansalaisten rahoja Luettuasi linkit tämäkin selviää. LN on vasta niin pieni räpellys ettei siitä välitetä varsinkaan kun se ei toimi mutta toimiessaan jonain päivänä sen käyttö kielletään ilman vaadittuja lisenssejä hyvin äkkiä koska sen olemus ja toiminta rikkoo sekä kansainvälisiä ja kansallisia rahan siirtolakeja.

Niin, eihän tappiot olleet Suomessakaan olleet vähennettävissä ennen KHO:n päätöstä. Hienoa että sinä tiedät jo ennakkoon USA:n korkeimman oikeuden linjaukset, kun (lue jos) tuosta aikanaan aletaan tappelemaan.

> [@morojens](#):
>
> Ongelma tosiaan noiden isojen lohkojen levittämisessä(block propagation) on se että lohkot joiden koko on suurempi kuin 20KB, jokainen tästä ylimenevä kilobitti aiheuttaa 80ms viiveen, kunnes suurin osa solmuista on nähnyt lohkon.

Vaikka Myyrä onkin täysi trolli, niin hienoa että jaksat koittaa “valistaa” häntä. Tässä oppii itsekkin aivan uusia asioita! 🙂

---

_[View the full topic](https://forum.bittiraha.fi/t/taas-uusi-satoshi/7598)._
