# Ripplelle vahva jalansija tulevaisuuden pankkiliikenteelle?

**URL:** <https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261>\
**Category:** Muut kryptovaluutat\
**Created:** [Elokuu 3, 2017, 8.22am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261 "2017-08-03T08:22:42Z")\
**Posts on this page:** 20\
**Page:** 1

<div class="post-metadata">

**Author:** ![copper](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/c/dc4da7/32.png) [@copper](https://forum.bittiraha.fi/u/copper)\
**Post date:** [Elokuu 3, 2017, 8.22am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/1 "2017-08-03T08:22:42Z")

</div>

Ripplen nimihän se sieltä löytyi kun teki tämän päiväsen YLE:n uutisen perusteella vähän tutkimusta:

> **[Älä vitsaile verkkopankissa huumeista tai rahanpesusta: "Kaikkia tilisiirron...](https://yle.fi/uutiset/3-9746188)**
>
> Tilisiirron viestikentässä ei kannata viljellä huonoa huumoria, sillä pankit raportoivat epäilyttävät tilisiirrot viranomaisille.

- lainaus “Finanssiala ry:stä johtava asiantuntija Inkeri Tolvanen kertoo, että SEPA-tilisiirtojen säännöt on kehitetty Euroopan maksuneuvostossa (European Payments Council (siirryt toiseen palveluun)), jossa hän on ollut mukana kehittämässä uudenlaista palvelua pikatilisiirroille vapaaehtoisesti mukana olevien Euroopassa toimivien pankkien kesken.”

EPC-sivuilta Ripplen kanssa tehtävään yhteistyöhön viittaava uutinen:  
-\> [https://www.europeanpaymentscouncil.eu/news-insights/insight/ripple-internet-protocol-inter-bank-payments?articles\_uuid=328206CF-5056-B741-DBF388D80399074B](https://www.europeanpaymentscouncil.eu/news-insights/insight/ripple-internet-protocol-inter-bank-payments?articles_uuid=328206CF-5056-B741-DBF388D80399074B)

XRP-tokenitkin mainittu artikkelissa. Vielä alkukuopissaan tuo kansainvälisen pankkiliikenteen virtaviivaistaminen, niin voisiko XRP:n hankinta osoittautua varsin hyväksi vaihtoehdoksi? Jos oikein muistan niin hiljattain myös FED ja Englannin keskuspankki demosi Ripplen teknologioita.

Mielipiteitä puolesta / vastaan?

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![bitcoinfanatic](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/b/43a26b/32.png) [@bitcoinfanatic](https://forum.bittiraha.fi/u/bitcoinfanatic)\
**Post date:** [Elokuu 3, 2017, 11.08am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/2 "2017-08-03T11:08:42Z")

</div>

Olen itsekin halunnut jo pidemmän aikaa tietää, kannattaako Rippleen sijoittaa.  
Käsittääkseni sillä on mennyt aika kehnosti niin kauan kun olen sitä seurannut, mutta mielipiteeni on se, että Bitcoin-fanaatikkojen kannattama täydellinen hajauttaminen ja purismi tuskin tulee menemään käytännön elämässä läpi yhtä hyvin kuin kryptoratkaisu joka saa myös pankkiirit tyytyväiseksi.  
Sanon tämän tiedostaen, että olen itsekin BTC-fanaatikko.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![archangelus](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/a/919ad9/32.png) [@archangelus](https://forum.bittiraha.fi/u/archangelus)\
**Post date:** [Elokuu 3, 2017, 12.40pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/3 "2017-08-03T12:40:39Z")

</div>

Millä tavalla Ripple on parempi kuin Bitcoin? Mitä Ripplellä voi tehdä mitä ei Bitcoinilla voi? Mikä on syy jättää Bitcoin ja siirtyä käyttämään Rippleä?

Tämä on varmaan ensimmäinen kerta kun joku pankki mainitsi jonkun muun kryptovaluutan kuin Bitcoin. Eli jos 100 pankkia miettii Bitcoinia ja yksi pankki miettii Rippleä, niin mikäköhän näistä on se tulevaisuuden vaihtoehto?

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Hespa82](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/h/8e8cbc/32.png) [@Hespa82](https://forum.bittiraha.fi/u/Hespa82)\
**Post date:** [Elokuu 3, 2017, 7.50pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/4 "2017-08-03T19:50:57Z")

</div>

Japsit ovat ollee kiinnostuneita Ripplesta jo aikaisemmin

> **[Japan bank consortium plans blockchain payments push using Google-backed Ripple...](https://www.cnbc.com/2017/03/01/japanese-banks-plan-to-adopt-blockchain-for-payments.html)**
>
> A consortium of Japanese banks plan to commercially implement a cloud-based payments platform powered by blockchain.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![An-Ko](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/a/76d3ee/32.png) [@An-Ko](https://forum.bittiraha.fi/u/An-Ko)\
**Post date:** [Lokakuu 14, 2017, 6.49pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/5 "2017-10-14T18:49:02Z")

</div>

Riplellä on nyt 100 yhteistyökumppania.

Mutta monet isot vanhanajan pankit hakee Blockchain asiantuntijoita joten voi olla ajan kysymys milloin JPMorgan esittelee oman vastaavan kun ei vaan ylpeys riitä käyttämään jonkun muun keksimää systeemiä.

Vastuuvapautus, Omistan itse ripleä.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Pentti](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/p/41988e/32.png) [@Pentti](https://forum.bittiraha.fi/u/Pentti)\
**Post date:** [Lokakuu 23, 2017, 5.18am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/7 "2017-10-23T05:18:46Z")

</div>

Itsekin ostin hieman, mutta nyt mietityttää, onko mitään syytä miksi Ripplen hinta lähtisi isoon nousuun koskaan?  
Siis jos ymmärsin oikein, se ei ole “maksuvaluutta” samalla tavalla kuin vaikka bitcoin, vaan pelkästään “välimuoto” valuutan siirroissa? Jolloin sen arvolla ei ole mitään väliä, eikä sen jemmaamiseen ole syytä?

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Pentti](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/p/41988e/32.png) [@Pentti](https://forum.bittiraha.fi/u/Pentti)\
**Post date:** [Joulukuu 28, 2017, 4.59am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/8 "2017-12-28T04:59:06Z")

</div>

Jassoo, huipulle menossa ripple, hinta vielä matalahko, mutta marketcap kohta ETH ohi ja varmaankin ensi vuonna BTCn ohi, kiitos ostos vinkistä!

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/beatcoin/32/1839_2.png) [@beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/u/beatcoin)\
**Post date:** [Joulukuu 28, 2017, 4.38pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/9 "2017-12-28T16:38:21Z")

</div>

Missä noita voi ostaa? Kraken tms?

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Unvisible](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/u/45deac/32.png) [@Unvisible](https://forum.bittiraha.fi/u/Unvisible)\
**Post date:** [Joulukuu 29, 2017, 4.48am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/10 "2017-12-29T04:48:18Z")

</div>

Esim. Kraken ja Bitstamp

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/beatcoin/32/1839_2.png) [@beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/u/beatcoin)\
**Post date:** [Tammikuu 2, 2018, 9.38am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/11 "2018-01-02T09:38:04Z")

</div>

Kiitos rekisteröidyin Krakeniin. Kesti pari päivää aktivointi.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![tenuke](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/t/cc9497/32.png) [@tenuke](https://forum.bittiraha.fi/u/tenuke)\
**Post date:** [Tammikuu 2, 2018, 4.03pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/12 "2018-01-02T16:03:30Z")

</div>

Ei sitä ripplen järjetöntä nousua pidä todennäköisenä tai edes mahdollisena muut kuin ripple-uskovaiset 🙂  
Kannattaa siis todellakin suodattaa kaikkea informaatiota tarkkaan ettei tee ostopäätöksiä niin että lukee vaan jokaisen ripple-fanin jutut 😉  
Tässä on hyvä artikkeli aiheesta

[http://bitcoinkeskus.com/2017/12/30/ripple-reaaliaikainen-kurssi-xrp-sijoittajat-mielipide/](http://bitcoinkeskus.com/2017/12/30/ripple-reaaliaikainen-kurssi-xrp-sijoittajat-mielipide/)

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Pentti](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/p/41988e/32.png) [@Pentti](https://forum.bittiraha.fi/u/Pentti)\
**Post date:** [Tammikuu 3, 2018, 3.57am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/13 "2018-01-03T03:57:02Z")

</div>

Tämä uutinen vähän säikäytti, mutta yllättäen ei tippunut kurssi pohjaan…  
Eli pankit eivät edes käytä ripple tokeneita mihinkään, paitsi jos haluavat niille markkinoille, vapaaehtoista.

“Banks and payment providers **can use** the digital asset XRP to further reduce their costs and access new markets.”

> **[American Express Introduces Blockchain-enabled, Cross-border Payments | Ripple](https://ripple.com/ripple_press/american-express-introduces-blockchain-enabled-cross-border-payments/)**
>
> American Express today announced the introduction of blockchain-enabled, business-to-business cross-border payments. American Express’ FX International Payments (FXIP) business is working with Ripple, provider of enterprise global blockchain...

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/beatcoin/32/1839_2.png) [@beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/u/beatcoin)\
**Post date:** [Tammikuu 3, 2018, 7.06am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/14 "2018-01-03T07:06:52Z")

</div>

Kraken on nimensä mukaisesti uponnut syvyyksiin, koska sivusto on jatkuvasti ylikuormitettu…

> **[r/ethtrader - Kraken is so goddamn slow!](https://www.reddit.com/r/ethtrader/comments/6o4200/kraken_is_so_goddamn_slow/)**
>
> 14 votes and 24 comments so far on Reddit

  
Ehkäpä tässä pääsee joku kerta vaihtamaan ainakin kokeeksi Rippleä.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![tenuke](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/t/cc9497/32.png) [@tenuke](https://forum.bittiraha.fi/u/tenuke)\
**Post date:** [Tammikuu 3, 2018, 7.11am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/15 "2018-01-03T07:11:23Z")

</div>

kyllähän tää on ihan tiedossa ollut jos on vaivautunut ripplen whitepaperit ym lukemaan että miten se toimii… mutta rippleuskovaiset ei usko ettei ne pankit osta sitä ripple tookenia ihan järjettömiä määriä ja siirtele sitä sitten aina rajojen yli fiattien sijaan 😃

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/beatcoin/32/1839_2.png) [@beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/u/beatcoin)\
**Post date:** [Tammikuu 3, 2018, 8.17am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/16 "2018-01-03T08:17:49Z")

</div>

Onneksi en pääse ostamaan. Tuohan on ihan roskapankkivaluutta

> **[Don't buy Ripple! • r/Ripple](https://www.reddit.com/r/Ripple/comments/638ttf/dont_buy_ripple/)**
>
> This thing is just scam! Huge banks around the world are adopting Ripple as their money transaction system of choice. Banks like MUFG, Bank of...

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Pentti](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/p/41988e/32.png) [@Pentti](https://forum.bittiraha.fi/u/Pentti)\
**Post date:** [Tammikuu 4, 2018, 4.21am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/17 "2018-01-04T04:21:13Z")

</div>

Jos coinbase listautuminen tässä kuussa on totta, varmaan vielä ehtii mukaan rakettiin,  
tosin voi tulla iso dumppi sen jälkeen…

Roskavaluutta tai ei, halvalla ja nopeasti siirtyy ripplenä raha porssistä toiseen,  
eli jotain ongelmia se edes ratkoo toistaiseksi.

\*Kraken on minullakin aina ollut rikki…

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![tenuke](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/t/cc9497/32.png) [@tenuke](https://forum.bittiraha.fi/u/tenuke)\
**Post date:** [Tammikuu 6, 2018, 6.02pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/18 "2018-01-06T18:02:02Z")

</div>

Ei oo tulossa mitään coinbaseen listautumista ripulille.  
Miten nää on niin vaikeita asioita uskoa 🙂

Ripplen pitäs sitä varten olla Hajautettu Kryptovaluutta.  
Hajautettu se ei todellakaan ole ja käsittääkseni sitä ei myöskään voida kutsua käsi raamatulla kryptovaluutaksi.

Josko nyt tuo että onko se ehtaa kryptoa voi olla kuitenkin tyhmä kysymys, mutta sitä ei tarvinne miettiä että onko se hajautettu vai ei. Ja se on se ehto nro 1 coinbaselle

Feikki-uutisten velloessa että ripple menee CB:hen, [CB twiittaa että ei oo mitään uutta nyt tulossa](https://twitter.com/coinbase/status/948995520973889536) ja tässä on meidän frameworkki luettavaks että millä perusteella mitään uutta hyväksytään.

Ne ohjesäännöt tässä, hyvin selkeää yksinkertaista tekstiä, ei tarvi olla lakimies osatakseen tuosta nähdä heti että ripuli ei täytä ehtoa 1.1  
[https://www.gdax.com/static/digital-asset-framework-2017-11.pdf](https://www.gdax.com/static/digital-asset-framework-2017-11.pdf)

Toinen vaihtoehto on ettei suostu uskomaan omin silminsäkään lukemaansa ja keskittyy lukemaan muitten xrp-holdaajien fantasiointia mikä tukee niitä omia märkiäunia.  
Mutta kun on rahaa pelissä niin sillon kannattas toimia järjen kanssa eikä unelmoinnin ja tosiasioiden kieltämisen vuoks tehdä mitään huonoja sijotuspäätöksiä.

Tätä on kuitenkin turha lukea niin että kuvittelen olevani joku fakiiri joka näkee ripplen arvon tulevaisuudessa. En väitä todeksi mitään muuta kuin mitä sanoin. En osaa ennustaa ripplen arvoa mutta näiden feikkijuttujen perusteella ainakaan ei pitäisi siihenkään laittaa rahaa tai toivoa tulevasta.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/beatcoin/32/1839_2.png) [@beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/u/beatcoin)\
**Post date:** [Tammikuu 9, 2018, 10.38am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/19 "2018-01-09T10:38:44Z")

</div>

Lue: Ripple = Ripuli 😃

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![Tormeri](https://forum.bittiraha.fi/letter_avatar_proxy/v4/letter/t/34f0e0/32.png) [@Tormeri](https://forum.bittiraha.fi/u/Tormeri)\
**Post date:** [Tammikuu 10, 2018, 8.03pm UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/20 "2018-01-10T20:03:57Z")

</div>

En itse ole ripple fani koska kehittäjät holdaavat liikaa coineja itsellää mutta ehkä sillä kuitenkin voisi olla positiivisia vaikutuksia cryptomarkkinoille.  
Treidatessa pörssien välisillä hinta eroilla (abritrage) on ripplen nopeus ja halvat siirot eduksi,kun saadaan kulut sekä aika minimiin niin voitot kasvavat. Tämä puolestaan saa eri pörssien hinnat tasaantumaan lähelle toisiaan ja sijoittajat saavat cryptoja tasaisilla hinnoilla. Toisaalta en kyllä haluisi jäädä pitelee ripplee yhtään tarvittavaa aikaa kauemmin varsinkin kun sattuu lasku kohdilleen kuten nyt.

---

<div class="post-metadata">

**Author:** ![beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/user_avatar/forum.bittiraha.fi/beatcoin/32/1839_2.png) [@beatcoin](https://forum.bittiraha.fi/u/beatcoin)\
**Post date:** [Tammikuu 11, 2018, 8.10am UTC](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261/21 "2018-01-11T08:10:27Z")

</div>

Itse olen sitä mieltä, että XRP on “pankkimafian” keino soluttautua bitcoin markkinoille.

[Seuraava sivu](https://forum.bittiraha.fi/t/ripplelle-vahva-jalansija-tulevaisuuden-pankkiliikenteelle/4261.md?page=2)
